Main Text

Bądź w pełni sobą i zacznij nowe życie bez protezy.

Czym jest rozwiązanie związane z implantami stomatologicznymi?

Rozwiązanie związane z implantami stomatologicznymi może być alternatywą dla osób, które czują się niezadowolone, nosząc protezę lub dla osób nieposiadających zębów.

002-w-jaki-sposob-implanty-stomatologiczne-moga-pomoc

Zęby, które wyglądają jak prawdziwe
Implanty stomatologiczne to sztuczne korzenie zębów wykonane z tytanu, którymi zastępuje się brakujące zęby. Stomatolog wprowadza implanty do kości szczęki, gdzie tytan łączy się z kością.

Tak jak wcześniej korzeń zęba, teraz to implant tworzy stabilną podstawę dla belki, protezy nakładkowej lub innych sposobów odbudowy, które z kolei staną się widoczną częścią nowych zębów.

Implanty stomatologiczne są bardzo małe, zwykle mają około 10 mm długości i jedynie 3-5 mm szerokości na wierzchołku.

003-w-jaki-sposob-implanty-stomatologiczne-moga-pomoc

 

Rozwiązania związane z implantami stomatologicznymi

Zazwyczaj każdy ząb zastępuje się jednym implantem. Jednakże w przypadku braku wielu zębów lub w przypadkach bezzębia, dostępne są inne rozwiązania. W zależności od stanu kości szczęki i dziąsła nawet dwa do czterech implantów stomatologicznych mogą odbudować cały zestaw zębów w górnej lub dolnej szczęce. Często takie rozwiązanie będzie bardziej korzystne finansowo.

Kliknij na obrazek, aby dowiedzieć się, jakie rozwiązania związane z implantami stomatologicznymi są dostępne.

Rozwiązania związane z implantami stomatologicznymi

  • 001-rozwiazania-zwiazane-z-implantami-stomatologicznymi

    Fixed-removable restoration on two implants: Your restoration can be removable, if you prefer to take it out for cleaning.

  • 002-rozwiazania-zwiazane-z-implantami-stomatologicznymi

    Fixed-removable restoration on an implant bar: Your restoration can be removable, if you prefer to take it out for cleaning.  • 003-rozwiazania-zwiazane-z-implantami-stomatologicznymi    All-on-4® treatment concept - Fixed restoration on four implants: Your restoration can be fixed to give your teeth highest stability.

Dlaczego implanty stomatologiczne?

Powszechnie uważa się, że implanty stomatologiczne są najbardziej skuteczną, obecnie stosowaną metodą odbudowy brakujących zębów, ponieważ dają one wiele korzyści pacjentom.

Naturalny uśmiech
Implant stomatologiczny wygląda tak jak prawdziwy ząb. Można dopasować wszystkie cechy zęba, takie jak kolor, kształt i kontur. Efektem tego będzie naturalny uśmiech, który przywróci pewność siebie i jakość życia. Wraz z nowymi, lśniącymi zębami widocznymi na zewnątrz powróci także dobre samopoczucie.

009-w-jaki-sposob-implanty-stomatologiczne-moga-pomoc

Jedzenie i mówienie w prawidłowy sposób
Czy musiałeś zrezygnować z ulubionych dań od momentu utraty zębów? Czy czujesz się skrępowany rozmawiając ze współpracownikami i przyjaciółmi, ponieważ protezy lub brak zębów uniemożliwiają Ci wyraźne mówienie?

Implanty stomatologiczne przywrócą wszystkie funkcje jakie pełniły prawdziwe zęby. Niezależnie od tego jak twarde, chrupiące lub ciągnące się potrawy lubisz, dzięki implantom stomatologicznym powrócą one do twojego menu. Implanty przywrócą wyraźną mowę na kolejnej prezentacji biznesowej lub podczas długich rozmów z przyjaciółmi.

010-w-jaki-sposob-implanty-stomatologiczne-moga-pomoc

Sąsiadujące zęby pozostają nietknięte
Podczas wykonywania innych metod odbudowy często konieczne jest oszlifowanie sąsiadujących zębów, aby zamocować odbudowę w ustach. Implanty stomatologiczne nie mają negatywnego wpływu na sąsiadujące zęby.

Stabilne i dobrze dopasowane
Dzięki temu, że implanty stomatologiczne są dostosowane do kości szczęki, są one zwykle bardziej stabilne, wygodne i długotrwałe niż inne sposoby odbudowy zębów. A do tego są one wykonane z materiałów biokompatybilnych, co oznacza, że ciało ludzkie będzie je dobrze tolerowało.

Długotrwałe i skuteczne rozwiązanie
Implanty stomatologiczne są bardzo trwałe. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i dobrej higienie jamy ustnej implanty wytrzymają przez wiele lat, a nawet do końca życia. Od założenia pierwszemu pacjentowi nowoczesnych implantów w 1965 r. minęły już dziesięciolecia badań nad ich funkcjonalnością i stabilnością.

Opłacalność
Uważa się, że leczenie za pomocą implantów jest długofalową inwestycją w zdrowie i dobre samopoczucie - czyli inwestycją w życie. W porównaniu do innych sposobów odbudowy koszty początkowo mogą wydawać się wyższe. Jednakże wyższe koszty utrzymania, możliwe dalsze zanikanie kości szczęki i w końcu utrata coraz większej liczby zębów mogą sprawić, że inne sposoby odbudowy staną się w dłuższej perspektywie droższe.1,2

Pobierz broszurę

Jaki jest przebieg leczenia?

Diagnostyka i planowanie leczenia
Najpierw stomatolog dokładnie oceni stan zębów, aby stwierdzić, czy nie ma przeciwwskazań do leczenia za pomocą implantów stomatologicznych. Ważne jest, aby dziąsła i kość szczęki nie były w stanie zapalnym. Jeżeli to konieczne, tego rodzaju choroby leczy się przed zabiegiem.

Podczas diagnostyki stomatolog ocenia także rodzaj kości szczęki i ile jej zostało. W ciągu lat życia z brakami zębowymi linia szczęki może zostać znacznie zredukowana. W takim przypadku stomatolog omówi alternatywne zabiegi, które umożliwią wykonanie implantów stomatologicznych.

Stomatolog może podjąć decyzję o zastosowaniu urządzeń i oprogramowania, dzięki któremu powstanie obraz 3D jamy ustnej, co pozwoli na zaplanowanie przebiegu leczenia. Pomoże to zespołowi stomatologicznemu podczas zabiegu, ponieważ będą mogli wybrać najlepszy kąt i głębokość dla implantu.

Wszczepienie implantu
Wszczepienie implantu zwykle przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych i dzięki znieczuleniu miejscowemu pacjent nic nie czuje. W zależności od stanu jamy ustnej implanty wszczepia się podczas jednego lub wielu zabiegów.

Ostateczna odbudowa
Po zabiegu stomatolog umieszcza tymczasową koronę, most lub nawet małą plastikową nakładkę na implancie, który w tym czasie ma się połączyć z kością szczęki. Proces łączenia implantu i kości zwany jest osteointegracją (z Greki osteon – kość). W zależności od indywidualnych predyspozycji może to trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. W międzyczasie stomatolog wraz z laboratorium stomatologicznym zaprojektują i wykonają ostateczną odbudowę. Następnie dostosowana korona, most lub belka zostaje przymocowana do implantu za pomocą maleńkiej śluby lub cementu.

Implanty Nobel Biocare zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić natychmiastową funkcjonalność. Oznacza to, że stomatolog będzie mógł umieścić tymczasowe uzupełnienie już w dniu zabiegu, dzięki czemu można już wrócić do domu z tymczasowym zestawem stałych zębów oraz zmniejszyć liczbę wizyt u lekarza.

Jednakże należy spełnić pewne warunki. Porozmawiaj ze swoim stomatologiem, aby dowiedzieć się, czy jest to możliwe w twoim przypadku.

Koncepcja leczenia All-on-4®

 

Koncepcja leczenia All-on-4® to rozwiązanie związane z zastosowaniem implantów stomatologicznych zaprojektowane dla osób nieposiadających zębów. Jeżeli zęby muszą zostać wyrwane lub nie chcesz dłużej żyć bez zębów, koncepcja leczenia All-on-4® może być właściwym rozwiązaniem dla Ciebie.

Wystarczą tylko cztery implanty stomatologiczne, aby przy pomocy koncepcji leczenia All-on-4®  udało się odbudować wszystkie brakujące zęby.

Technika ta posiada szereg zalet:

Krótszy czas leczenia, niższe koszty

Niewielka liczba implantów potrzebna podczas stosowania tej koncepcji znacznie zmniejsza czas leczenia, a także często sprawia, że rozwiązanie to staje się bardziej opłacalne niż inne porównywalne możliwości.

Bardzo złożony sposób umieszczania implantów w tylnej części jamy ustnej sprawia, że jest to opcja leczenia dla pacjentów ze znacznie zredukowaną kością szczęki wskutek lat życia bez zębów.

Zęby na stałe już w dniu zabiegu

W zależności od indywidualnego stanu uzębienia stomatolog może przymocować do implantów tymczasowy most już w dniu zabiegu. Oznacza to, że można opuścić gabinet z pełnym zestawem zębów i powrócić do codziennych czynności. Po określonym czasie gojenia się stomatolog wymieni tymczasowy most na ten ostateczny stworzony w laboratorium stomatologicznym.

Porozmawiaj ze swoim stomatologiem, aby dowiedzieć się, czy koncepcja leczenia All-on-4®  jest odpowiednim rozwiązaniem.

014-w-jaki-sposob-implanty-stomatologiczne-moga-pomoc

Bibliografia

1 Dierens M, Vandeweghe S, Kisch J, Nilner K, Cosyn J, De Bruyn H. Cost estimation of single-implant treatment in the periodontally healthy patient after 16-22 years of follow-up. Clin Oral Implants Res epub ahead 2014.

2 Vogel R, Smith-Palmer J, Valentine W. Evaluating the health economic implications and cost-effectiveness of dental implants: a literature review. Int J Oral Maxillofac Implants 2013;28:343-56.