Main Text

W przypadku utraty wielu zębów lub bezzębia najczęstszym rozwiązaniem są protezy, czyli tzw. sztuczna szczęka. Dzięki protezie można pozbyć się wielu problemów wywołanych przez braki zębowe. Ale jeżeli nie jest ona dobrze dopasowana lub nie dba się o nią odpowiednio, może to prowadzić do powstania szeregu nowych problemów.

001-dlaczego-protezy-sprawiaja-problemy

„Chcę pozbyć się niewygodnej protezy. Czy mam inne możliwości?”

Skutki źle dopasowanej protezy

002-dlaczego-protezy-sprawiaja-problemy

Podrażnione dziąsła i jama ustna
Niektóre osoby noszące protezę cierpią na zakażenia jamy ustnej wywołane przez drożdżaki, które bytują na ich protezach, jeżeli nie są one dobrze dopasowane.

Przesuwające się protezy
Utrata zęba zaburza wzajemną relację pomiędzy zębami a kością. Dziąsło i kość nie są już wystarczająco pobudzane przez zęby i ich korzenie i dlatego kość szczęki zaczyna zanikać, a dziąsła się obniżają. Kiedy to się dzieje, proteza staje się luźna i trzeba ją dostosować. Luźne protezy mogą wywoływać bolesny ucisk w niektórych miejscach, a także bolesne stany zapalne.

Kremy mocujące do protez dają jedynie chwilową ulgę i należy je stosować oszczędnie. Częste stosowanie coraz większej ilości takiego kremu może być uciążliwe, czasochłonne i często przykre dla osób noszących protezy.

Trudności w jedzeniu, mówieniu i uśmiechaniu się
Każda osoba nosząca protezę z pewnością zna to uczucie, kiedy nie może zjeść tego co lubi. A może nawet czuje się niekomfortowo, uśmiechając się lub wypowiadając się publicznie, z powodu lęku przed wypadnięciem protezy w obecności innych osób.

Nowoczesne rozwiązania związane z implantami stomatologicznymi mogą pomóc w pozbyciu się tych problemów i odzyskaniu pełnej funkcji zębów oraz naturalnego wyglądu i dobrego samopoczucia.