Main Text

Bądź w pełni sobą dzięki implantowi stomatologicznemu.

Co to jest implant stomatologiczny?

Implant stomatologiczny jest to sztuczny korzeń zęba wykonany z tytanu, którym zastępuje się brakujący ząb. Stomatolog wprowadza implant do kości szczęki, gdzie tytan łączy się z kością. Tak jak wcześniej korzeń zęba teraz to implant tworzy stabilną podstawę dla korony, która z kolei będzie widoczną częścią nowego zęba.

002-w-jaki-sposob-implanty-stomatologiczne-moga-pomoc

Implanty stomatologiczne są bardzo małe, zwykle mają około 10 mm długości i jedynie 3-5 mm szerokości na wierzchołku.

003-w-jaki-sposob-implanty-stomatologiczne-moga-pomoc

Korony i mosty
Korony i mosty stomatologiczne to inaczej zęby zastępcze. Mogą być wykonane z różnych materiałów i wykorzystuje się je, aby zastąpić dowolny brakujący ząb lub ząb, którego nie da się już naprawić. Przed wstawieniem każdy ząb zastępczy projektuje się w laboratorium stomatologicznym indywidualnie dla każdej osoby, tak aby pasował do zgryzu i wyglądu innych zębów.

Koronę zwykle mocuje się na uszkodzonym zębie lub na implancie stomatologicznym.

Most może zmniejszyć luki między zębami. Zewnętrzne części mostu umieszcza się na zębach obok luki, a środkowa część zastępuje utracony ząb. Mosty zakłada się także na implanty stomatologiczne, zwykle kiedy brakuje dwóch lub więcej zębów.

Most czy implant stomatologiczny? - Porównanie
Aby odbudować braki zębowe, stomatolog może zastosować most. Składa się on z kilku zębów zastępczych, które zasklepią lukę. Jednakże stosowanie mostów na prawdziwych zębach posiada kilka poważnych wad:

Widoczne metalowe krawędzie mostu
W przypadku niektórych rodzajów mostów, które zostały wykonane z metalu i pokryte porcelaną, w trakcie cofania się dziąseł mogą pojawić się widoczne krawędzie mostu. Mosty pełnoceramiczne stanowią dobrą alternatywę w takich przypadkach. Należy porozmawiać ze stomatologiem, aby dowiedzieć się, czy most pełnoceramiczny będzie dobrym rozwiązaniem.

Konieczność oszlifowania sąsiadujących zębów
Aby utrzymać most w jednym miejscu, zaczepia się go o sąsiadujące zęby. Oznacza to jednak, że te zdrowe zęby trzeba najpierw oszlifować.

Wpływ na szczękę i dziąsła
Utrata zęba zaburza wzajemną relację pomiędzy zębami a kością. Z powodu braków zębowych dziąsło i kość nie są już wystarczająco pobudzane i dlatego kość szczęki zaczyna zanikać, a dziąsła się obniżają.

Aby uniknąć konieczności oszlifowania zębów i wpływu na kość szczęki i dziąsła, stomatolog może zastąpić korzeń zęba implantem stomatologicznym, tworząc całkowicie nowy ząb.

Porozmawiaj ze swoim stomatologiem, aby znaleźć rozwiązanie, które jest dla ciebie najlepsze.

Dlaczego implanty stomatologiczne?

Powszechnie uważa się, że implanty stomatologiczne są najbardziej skuteczną, obecnie stosowaną metodą odbudowy brakujących zębów, ponieważ dają one wiele korzyści pacjentom.

Naturalny uśmiech
Implant stomatologiczny wygląda tak jak prawdziwy ząb. Można dopasować wszystkie cechy zęba, takie jak kolor, kształt i kontur. Efektem tego będzie naturalny uśmiech, który przywróci pewność siebie i jakość życia. Wraz z nowymi, lśniącymi zębami widocznymi na zewnątrz powróci także dobre samopoczucie.

Jedzenie i mówienie w prawidłowy sposób
Czy musiałeś zrezygnować z ulubionych dań od momentu utraty zębów? Czy czujesz się skrępowany rozmawiając ze współpracownikami i przyjaciółmi, ponieważ protezy lub brak zębów uniemożliwiają Ci wyraźne mówienie?

Implanty stomatologiczne przywrócą wszystkie funkcje jakie pełniły prawdziwe zęby. Niezależnie od tego jak twarde, chrupiące lub ciągnące się potrawy lubisz, dzięki implantom stomatologicznym powrócą one do twojego menu. Implanty przywrócą wyraźną mowę na kolejnej prezentacji biznesowej lub podczas długich rozmów z przyjaciółmi.

010-w-jaki-sposob-implanty-stomatologiczne-moga-pomoc

Sąsiadujące zęby pozostają nietknięte
Podczas wykonywania innych metod odbudowy często konieczne jest oszlifowanie sąsiadujących zębów, aby zamocować odbudowę w ustach. Implanty stomatologiczne nie mają negatywnego wpływu na sąsiadujące zęby.

Stabilne i dobrze dopasowane
Dzięki temu, że implanty stomatologiczne są dostosowane do kości szczęki, są one zwykle bardziej stabilne, wygodne i długotrwałe niż inne sposoby odbudowy zębów. A do tego są one wykonane z materiałów biokompatybilnych, co oznacza, że ciało ludzkie będzie je dobrze tolerowało.

Długotrwałe i skuteczne rozwiązanie
Implanty stomatologiczne są bardzo trwałe. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i dobrej higienie jamy ustnej implanty wytrzymają przez wiele lat, a nawet do końca życia. Od założenia pierwszemu pacjentowi nowoczesnych implantów w 1965 r. minęły już dziesięciolecia badań nad ich funkcjonalnością i stabilnością.

Opłacalność
Uważa się, że leczenie za pomocą implantów jest długofalową inwestycją w zdrowie i dobre samopoczucie - czyli inwestycją w życie. W porównaniu do innych sposobów odbudowy koszty początkowo mogą wydawać się wyższe. Jednakże wyższe koszty utrzymania, możliwe dalsze zanikanie kości szczęki i w końcu utrata coraz większej liczby zębów mogą sprawić, że inne sposoby odbudowy staną się w dłuższej perspektywie droższe.1,2

Pobierz broszurę

Jaki jest przebieg leczenia?

Diagnostyka i planowanie leczenia
Najpierw stomatolog dokładnie oceni stan zębów, aby stwierdzić, czy nie ma przeciwwskazań do leczenia za pomocą implantów stomatologicznych. Ważne jest, aby dziąsła i kość szczęki nie były w stanie zapalnym. Jeżeli to konieczne, tego rodzaju choroby leczy się przed zabiegiem.

Podczas diagnostyki stomatolog ocenia także rodzaj kości szczęki i ile jej zostało. W ciągu lat życia z brakami zębowymi linia szczęki może zostać znacznie zredukowana. W takim przypadku stomatolog omówi alternatywne zabiegi, które umożliwią wykonanie implantów stomatologicznych.

Stomatolog może podjąć decyzję o zastosowaniu urządzeń i oprogramowania, dzięki któremu powstanie obraz 3D jamy ustnej, co pozwoli na zaplanowanie przebiegu leczenia. Pomoże to zespołowi stomatologicznemu podczas zabiegu, ponieważ będą mogli wybrać najlepszy kąt i głębokość dla implantu.

Wszczepienie implantu
Wszczepienie implantu zwykle przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych i dzięki znieczuleniu miejscowemu pacjent nic nie czuje. W zależności od stanu jamy ustnej implanty wszczepia się podczas jednego lub wielu zabiegów.

Ostateczna odbudowa
Po zabiegu stomatolog umieszcza tymczasową koronę, most lub nawet małą plastikową nakładkę na implancie, który w tym czasie ma się połączyć z kością szczęki. Proces łączenia implantu i kości zwany jest osteointegracją (z Greki osteon – kość). W zależności od indywidualnych predyspozycji może to trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. W międzyczasie stomatolog wraz z laboratorium stomatologicznym zaprojektują i wykonają ostateczną odbudowę. Następnie dostosowana korona, most lub belka zostaje przymocowana do implantu za pomocą maleńkiej śluby lub cementu.

Implanty Nobel Biocare zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić natychmiastową funkcjonalność. Oznacza to, że stomatolog będzie mógł umieścić tymczasowe uzupełnienie już w dniu zabiegu, dzięki czemu można już wrócić do domu z tymczasowym zestawem stałych zębów oraz zmniejszyć liczbę wizyt u lekarza.

Jednakże należy spełnić pewne warunki. Porozmawiaj ze swoim stomatologiem, aby dowiedzieć się, czy jest to możliwe w twoim przypadku.

Bibliografia

1 Dierens M, Vandeweghe S, Kisch J, Nilner K, Cosyn J, De Bruyn H. Cost estimation of single-implant treatment in the periodontally healthy patient after 16-22 years of follow-up. Clin Oral Implants Res epub ahead 2014.

2 Vogel R, Smith-Palmer J, Valentine W. Evaluating the health economic implications and cost-effectiveness of dental implants: a literature review. Int J Oral Maxillofac Implants 2013;28:343-56.