Main Text

Jeden brakujący lub uszkodzony ząb może mieć wpływ na nasze codzienne życie. Nawet jeśli brakuje zęba z tyłu jamy ustnej i nie widać tego na zewnątrz, po pewnym czasie może to mieć wpływ na wygląd, poczucie własnej wartości, zdrowie jamy ustnej, a nawet na ogólny stan zdrowia. Dowiedz się więcej o tym, jaką rolę pełni każdy ząb w jamie ustnej, jakie są skutki utraty zęba oraz kiedy należy udać się do stomatologa.

"Nie mam tylnego zeba. Czy muszę wstawiać nowy?"

Cztery powody, aby porozmawiać ze stomatologiem

Nie jesteś pewny, czy udać się do lekarza z powodu uszkodzonego lub brakującego zęba? Oto lista powodów, aby umówić się na wizytę. 

1. W jamie ustnej brakuje jednego lub więcej zębów lub mają one być wyrwane
Odbudowa zęba w odpowiednim czasie może zapobiec dalszym powikłaniom w obrębie jamy ustnej, które mogą wpłynąć na pozostałe, zdrowe zęby.

2. Unikasz jedzenia pewnych produktów, ponieważ zbyt trudno je zjeść
Odbudowa zęba przywraca pełną funkcję żucia i dzięki temu można na nowo cieszyć się ulubionym jedzeniem.

3. Od czasu utraty jednego lub więcej zębów cierpisz na bóle głowy lub migreny
Brak zębów często może mieć wpływ na położenie innych zdrowych zębów, powodując niedopasowanie górnej i dolnej szczęki oraz sztywność mięśni i stawów.

4. Od momentu utraty jednego lub więcej zębów zmienił się owal twarzy
Brak zębów może znacznie zmniejszyć gęstość kości szczęki, ponieważ nie jest ona już pobudzana podczas gryzienia. Prowadzi to do zanikania linii szczęki, co sprawia, że dana osoba wygląda na starszą niż jest w rzeczywistości.

Jeżeli zgadzasz się z co najmniej jednym powodem wymienionym powyżej, porozmawiaj ze swoim stomatologiem o nowoczesnych metodach odbudowy zębów, dzięki którym odzyskasz swój uśmiech.

002-dlaczego-wazne-jest-odbudowanie-brakujacego-zeba

Twoje zęby: Opowieść o zębach trzonowych, siekaczach, dziąsłach i kości

Wszystkie zęby odgrywają istotną rolę. W jamie ustnej rozpoczyna się proces trawienia, a zęby umożliwiają żucie i rozdrabnianie jedzenia. Dzięki nim można wyraźnie mówić oraz stanowią kwintesencję uśmiechu.

Kiedy jesteśmy dziećmi mamy 20 zębów mlecznych, które później są zastępowane przez 32 zęby stałe.

Położenie zębów

Dowiedz się, gdzie w jamie ustnej znajduje się dany ząb.

Położenie zębów

 • Incisors are the teeth at the very front of your jaw. They are called incisors (from Latin “incidere”, to cut), because they are very sharp and help to bite off food. We have four incisors in each jaw.

 • Right next to the incisors, there is one canine on each side. As the name suggests (canine, from Latin “doglike”), they go back to the fangs of animals. They are pointed and cone-shaped. Like incisors, canines are used to cut or bite off food and are important pressure points during the chewing process.

 • The canines are followed by two premolars on each side. They come with a proper chewing surface, which helps them fulfill their main task, the grinding of food.

 • 004-polozenie-zebow

  The teeth behind the premolars have the biggest chewing surface. Their name, as well as the name premolar, goes back to the Latin word “molaris” meaning millstone. This clearly shows their main function - to make food as small and digestible as possible before swallowing. There are usually two of them on each side of our jaws.

 • 005-polozenie-zebow

  Wisdom teeth are remnants of evolution. Like molars, they were meant to be grinding teeth. Nowadays, wisdom teeth are either not built at all or have to be removed at some stage, because they no longer fulfill their original function.

 • 006-polozenie-zebow

  Together with the jaw, the jaw joint and the muscles, a full set of teeth in both jaws builds the masticatory apparatus (from Greek mastikhān, "to grind"), which helps us chew, speak and smile.

Jakie są przyczyny problemów z zębami?

Ząb obumarł
Płytka nazębna to biofilm tworzący się na zębach, jeżeli nie zostanie zmyty przez ślinę lub nie będzie regularnie usuwany za pomocą szczoteczki do zębów. Bakterie przekształcają cukry i skrobię w kwasy. Mają one negatywny wpływ na szkliwo zębów, ponieważ rozpuszczają utwardzające je minerały. Wraz z upływem czasu może to zniszczyć zęby i spowodować powstanie dziur. Nieodpowiednio leczony ząb obumrze.

Stan zapalny dziąseł
Dziąsła składają się z tkanki i więzadeł, które utrzymują zęby w jednym miejscu. Pełnią funkcję tarcz ochronnych dla korzeni zębów i stymulują wzrost kości szczęki wokół zęba. Kiedy bakterie wywołują stan zapalny dziąseł, więzadła te zaczynają znikać. Dziąsła się cofają, a kość naokoło zęba zanika.

Takie choroby dziąseł, zwane także chorobami przyzębia, sprawiają, że zęby są luźno osadzone oraz odsłaniają ich wrażliwe korzenie. Dzięki temu bakteriom łatwiej jest kolonizować zęby, powodować próchnicę zęba i korzenia oraz utratę zęba.

Wypadek
Wypadki, na przykład podczas uprawiania sportu, mogą prowadzić do utraty jednego lub więcej zębów oraz wywoływać uraz dziąseł i szczęki. Często taki uraz zaczyna dawać objawy miesiące lub lata po wypadku, kiedy zaczął już mieć wpływ na korzeń zęba. 

Uwarunkowania genetyczne
Niektórzy ludzie rodzą się z mniejszą liczbą zębów lub w ogóle bez zębów (choroba zwana anodoncją), a u innych nigdy nie pojawiają się zęby stałe. Czasem powierzchnia zęba (szkliwo) nie jest wystarczająco twarda, co powoduje wykształcenie zębów stożkowatych (dysplazja ektodermalna).

Dowiedz się, w jaki sposób można zastąpić brakujący lub bardzo uszkodzony ząb za pomocą implantów stomatologicznych oraz dlaczego przywracają one prawidłowe funkcjonowanie, naturalny wygląd i dobre samopoczucie.

Konsekwencje braku jednego zęba

Wpływ na szczękę i dziąsła
Utrata zęba zaburza wzajemną relację pomiędzy zębami a kością. Dziąsło i kość nie są już wystarczająco pobudzane i dlatego kość szczęki zaczyna zanikać, a dziąsła się obniżają. Może to osłabić sąsiednie zęby i doprowadzić do ich wypadnięcia. Zęby naprzeciwległej szczęki zaczynają wrastać w pustą przestrzeń.

Im więcej zębów brakuje, tym trudniejsza może stać się ich odbudowa.

Wpływ na wygląd
Brak zębów i zanikająca kość szczęki mogą sprawić, że twarz będzie wyglądała na starszą i bardziej pomarszczoną, a policzki staną się zapadnięte i obwisłe, ponieważ nie ma już struktur stabilizujących usta i policzki od wewnątrz.

Każdy ząb ma znaczenie.