001-porady-aby-zachowac-usmiech

Utraty zębów i próchnicy można uniknąć dzięki odpowiedniej higienie i pielęgnacji jamy ustnej. Poniżej przedstawiono kilka ogólnych wskazówek, które umożliwią zachowanie czystych i zdrowych zębów. Aby znaleźć najbardziej optymalną metodę, należy skonsultować się ze stomatologiem lub higienistką stomatologiczną.

Myj zęby co najmniej dwa razy dziennie
Należy dokładnie myć zęby po posiłkach lub co najmniej dwa razy dziennie przez około trzy minuty. Zaleca się, aby odczekać około 20 minut po jedzeniu.

Korzystaj z nici dentystycznej
Bakterie lubią bytować w wąskich przestrzeniach pomiędzy zębami. Należy użyć nici dentystycznej lub szczoteczki międzyzębowej przed myciem zębów, aby ułatwić usuwanie bakterii.

Wybierz odpowiednią szczoteczkę
W obecnych czasach można wybierać z szerokiego zakresu szczoteczek do zębów. Każda z nich służy innemu celowi, dlatego najlepiej zapytać stomatologa lub higienistkę stomatologiczną, którą szczoteczkę polecają.

 

Zawsze stosuj pastę do zębów
Pasta do zębów nie tylko zapewnia świeży oddech, ale także pomaga utrzymać szczoteczkę w czystości. Wykazano, że pasty do zębów z fluorem, żele lub płyny do płukania ust ograniczają rozwój próchnicy. Po myciu zębów należy płukać jamę ustną niewielką ilością wody, co wspomoże ochronne działanie fluoru.

002-porady-aby-zachowac-usmiech

Rzucie sprawia, że zęby są zdrowe
Przekąski, które wymagają dużo żucia np. jabłka, marchewki lub orzechy zwiększają wytwarzanie śliny w jamie ustnej. Ślina opłukuje i wzmacnia zęby. Produkty bogate w błonnik (np. świeże owoce, produkty zbożowe i surowe warzywa) mają pozytywny wpływ na zdrowie jamy ustnej.

Żuj gumę, kiedy nie masz dostępu do łazienki
Umycie zębów może okazać się trudne, kiedy nie masz dostępu do łazienki. Żuj bezcukrową gumę do żucia po każdym posiłku przez co najmniej 20 minut – większa ilość śliny ochroni zęby przed próchnicą, ponieważ wymywa resztki jedzenia i neutralizuje kwasy wytwarzane przez bakterie.

Ogranicz spożycie cukru
Unikaj spożywania słodzonych produktów żywnościowych lub napojów pomiędzy posiłkami, aby zmniejszyć ilość bakterii tworzących płytkę nazębną w jamie ustnej. Uważaj na ukryty cukier.

Zgłaszaj się na wizyty u stomatologa dwa razy w roku
Regularne przeglądy i wizyty u stomatologa pomogą zmniejszyć ilość kamienia nazębnego oraz będą zapobiegać próchnicy; choroby dziąseł mogą zostać wcześniej wykryte.